مجله باشگاه پرواز آزاد ایران «زنگ هوافضا» نخستین نشریه دانش‌آموزی با موضوع فناوری هوافضا (هوایی و هوانوردی) است که قرار است از در سال۱۴۰۰ توسط مرکز نواوری وشتابدهی دانش آموزی خلاقیت برتر ایران کارگزار ستاد توسعه فناوری حوزه فضایی ،حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در راستای اهداف ترویجی و آموزشی آن  آماده تهیه و چاپ شود. ماهنامه زنگ هوافضا هر۳ ماه با شمار ۲۰۰۰ نسخه چاپ و در سراسر ایران توزیع می‌شود. مخاطبان اصلی این ماهنامه دانش‌آموزان مقطع دوره دوم ابتدایی و متوسطه  و مراکز فعال جمپا هستند.

اهداف اصلی شبکه، آموزش پژوهش-محور فناوری هوافضا (هوایی و هوانوردی) و ایجاد محیط مناسب برای کسب‌وکار و تحقیقات دانش‌آموزی است. از دیگر اهداف مهم تشکیل این شبکه می‌توان به عناوین زیر اشاره کرد:

  • توسعه همگام زیرساخت کارگاه‌ها به‌موازات آموزش فناوری هوافضا
  • ایجاد دسترسی آسان برای دانش‌آموزان کل کشور به تجهیزات آموزشی و کمک‌آموزشی (سخت‌افزاری و نرم‌افزاری) مرتبط با علوم هوافضا
  • آشنا نمودن دانش‌آموزان و ایجاد انگیزه جهت ادامه تحصیل در رشته‌های مربوط
  • حمایت از ساخت محصولات مرتبط با فناوری هوافضا
  • توسعه همکاری‌های بین‌المللی درزمینه­ی باشگاه‌های دانش‌آموزی
  • کشف و شکوفایی استعداد دانش‌آموزان توانمند
  • کسب تجربه کار پژوهشی دانش‌آموزان در ارائه مقاله، طرح پژوهشی و پروژه
  • تقویت روحیه همکاری گروهی در دانش‌آموزان
  • امکان دسترسی آسان کلیه دانش‌آموزان و پژوهشگران کشور به تجهیزات کارگاه‌های فناوری هوافضا
  • حمایت مادی و معنوی از ایده ها و پروژه های دانش آموزی تا رسیدن به مرحله تجاری سازی

مجله، مقاله‌های دانش‌آموزی، سرگرمی، معرفی مراکز و محصولات آموزشی می‌باشد که در این بخش‌ها امکان چاپ مطالب ارسالی توسط مراکز آموزشی و تحقیقاتی و مطالب برگزیده دانش‌آموزان علاقه‌مند وجود دارد. زنگ هوافضا در طی ۹ ماه تحصیلی هرسه ماه یک شماره و در تابستان یک شماره به‌صورت ویژه‌نامه منتشر می‌شود و امید است که برای توسعه و آشنایی هرچه بیش‌تر دانش‌آموزان با فناوری هوافضا و ترغیب آنان به آموختن و پژوهش در این علم مفید فایده واقع گردد.

اخبار علمی و ترویجی درزمینه­ی فناوری هوافضا (هوایی و هوانوردی) که در ایران و یا سایر کشورها رخ‌داده است، قابل‌چاپ است. این اخبار می‌توانند درزمینه­ی اجرای رویداد ترویجی مانند برگزاری نمایشگاه، کارگاه و هم‌اندیشی علمی و یا اطلاع‌رسانی از انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و یا تولید محصولات هوافضا باشد.

بخش، مقاله‌های تهیه‌شده توسط دانش‌آموزان پس از داوری منتشر می‌گردد. این مقالات می‌توانند نتیجه اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و یا نتیجه یک فعالیت کتابخانه‌ای و جستجوی اینترنتی باشد. در این مقاله‌ها لازم است قالب الگوی در نظر گرفته‌شده برای مقاله‌های دانش‌آموزی زنگ هوافضا رعایت شده باشد.

علااقه‌مندان به ارسال مطلب برای بخش سرگرمی نیز می‌توانند مفاهیم و کاربردهای هوافضا (هوایی وهوانوردی) را با خلاقیت خود به‌صورت یک بازی، داستان، جدول و غیره طراحی نمایند.

مراکز هوافضا، امکان معرفی کلیه مراکز فعال در این زمینه شامل مراکز شرکت‌ها، پژوهش سراها، پژوهشکده‌ها، انجمن‌ها، مدارس و سایت‌های هوافضا وجود دارد. هدف اصلیِ در نظر گرفتن این بخش در ماهنامه، معرفی مراکز و اطلاع‌رسانی امکانات و برنامه‌هایشان به علاقه‌مندان فعالیت

درزمینه­ی فناوری هوافضا است. مطالب این بخش عموماً شامل یک معرفی کلی مرکز و سپس معرفی فعالیت‌‌ها، امکانات و افتخارات به‌دست‌آمده درزمینه­ی فناوری هوافضا (هوایی و هوانوردی) است.

برای دریافت شماره های مجله باشگاه پرواز آزاد ایران(زنگ هوافضا)، میتوانید از طریق اپلیکیشن خلاقیت برتر به صورت pdf  و یا جهت درخواست وخرید به بخش عضویت اقدام نمایید.