جشنواره ملی پرواز آزاد ایران با نام جمپا ویژه دانش آموزان به استناد تفاهم نامه ملی بین معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش ،ستاد هوایی وهوانوردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و مرکز رشد خلاقیت برتر کارگزار باشگاه هوافضای جوان در جهت شناسایی استعداد ها وترویج وفرهنگسازی علم هوانوردی درپژوهش سراهای دانش آموزی در بین دانش آموزان هرساله در گروه های مختلف هوانوردی مطابق با استاندارد های جهانی برگزار میگردد .

جشنواره جمپا در 4 بخش مدرسه ای ،شهرستانی ،استانی و کشوری قرار است در سال 97 در سراسر کشور با اشتغال بیش از10/000 نفر فارغ التحصیلان ودانشجویان رشته های هوافضا وفنی مهندسی وبا همکاری دانشگاه های دولتی و آزاد ،مراکز رشد فناوری و پارک های علم وفناوری استان های کشور برگزار میگردد .

انتخاب برترین ها جهت اردوی تیم ملی و آماده سازی سه دانش آموز جهت حضور در مسابقات بین المللی و جهانی از اهداف اصلی این جشنواره میباشد .این جشنواره به همت جناب آقای مهندس سجاد راستی مدیرعامل آکادمی باشگاه هوافضای جوان (مرکز رشد فناوری خلاقیت برتر )وبا تلاش تیم اجرایی و کارگروه هوایی وهوانوردی ستاد هوایی وهوانوردی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برگزار گردیده است .

جوایز استانی جشنواره جمپا

نفر اول -مبلغ 5/000/000  (پنج میلیون) ریال به همراه لوح وتندیس جشنواره

نفر دوم -مبلغ 3/000/000  (سه میلیون) ریال به همراه لوح تقدیر

نفر سوم -مبلغ 2/000/000  (دومیلیون) ریال به همراه لوح تقدیر

جوایز ملی جشنواره پرواز آزاد ایران

نفر اول -مبلغ 50/000/000  (پنجاه میلیون) ریال به همراه شورت کیت هواپیمای مدل و لوح تقدیر وتندیس جشنواره

نفر دوم -مبلغ 30/000/000  (سی میلیون) ریال به همراه  شورت کیت هواپیمای مدل ولوح تقدیر وتندیس جشنواره

نفر سوم -مبلغ 20/000/000  (بیست میلیون) ریال به همراه شورت کیت هواپیمای مدل و لوح تقدیر وتندیس جشنواره

نفرات چهارم تا دهم شورت کیت هواپیمای مدل به همراه لوح تقدیر

از 10 نفر برتر کشور جهت دعوت به اردوی تیم ملی  وانتخاب 3 نفر پس از گذراندن دورهای آموزشی رایگان جهت حضور در مسابقات بین المللی دعوت میگردد .

همزمان با برگزاری جشنواره ملی پروازآزاد ایران کارگاه های آموزشی به صورت عمومی وتخصصی به صورت رایگان برگزار میگردد .

همچنین در آکادمی های باشگاه هوافضای جوان مستقر در پژوهش سراهای دانش آموزی استان های سراسر کشور با توجه به شیوه نامه اجرایی در جهت ترویج و فرهنگسازی علم هوافضا برگزار میگردد

ثبت‌نام در سامانه نهادهای ترویجی ستاد

کلیه شبکه‌های باشگاه‌های هوافضای جوان که تمایل به برگزاری هم‌اندیشی‌های ترویجی و استفاده از خدمات و حمایت‌های ستاد در این حوزه دارند، می‌بایست اطلاعات خود را مطابق (روش اجرایی عضویت در سامانه نهادهای ترویجی) با کد SAM20، در سامانه مذکور به آدرس اینترنتی http://iatdh.isti.ir ثبت نمایند. پس از بررسی و تائید اطلاعات، شبکه‌های مذکور می‌توانند از امکانات در نظر گرفته‌شده در این سامانه برای ثبت درخواست‌ها و تبادل اطلاعات استفاده نمایند. این بند مشمول پژوهش سراها/ شبکه‌هایی که قبلاً در سامانه نهادهای ترویجی ثبت‌نام کرده‌اند، نمی‌باشد.

ارسال درخواست حمایت از برگزاری هم‌اندیشی

پس از اتمام فرایند ثبت‌نام در سامانه نهادهای ترویجی، متقاضی می‌تواند هم‌اندیشی‌های آموزشی مدنظر خود را برای دریافت حمایت تشویقی در این سامانه ثبت نماید. متقاضی می‌بایست مربی هم‌اندیشی را از میان مربیان مورد تائید ستاد که اسامی آن‌ها در سامانه نهادهای ترویجی درج‌شده است، انتخاب نماید و یا از طریق مکاتبه با ایمیل ستاد از ثبت اطلاعات مربی در بانک اطلاعات و تائید وی توسط ستاد اطمینان حاصل نماید. این مربیان کارشناسان شبکه باشگاه هستند که در دوره‌های آموزشی این شبکه حضورداشته و در آزمون مربیگری شرکت کرده و موفق به کسب گواهی‌نامه مربوط شده‌اند. مسئولیت ترویج و آموزش فناوری هوافضا و انتقال مفاهیم به علاقه‌مندان فناوری در این سمینارها، بر عهده این مربیان است. با توجه به وجود محدودیت‌های مالی برای حمایت از برگزاری هم‌اندیشی‌های ترویجی، تعداد هم‌اندیشی‌های قابل حمایت بر اساس نوع و میزان حمایت به شرح زیر می‌باشند:

هر شبکه‌ باشگاه هوافضای جوان می‌تواند در هر شش ماه، حداکثر 10 هم‌اندیشی ترویجی هوافضا برگزار کند. سهمیه هر شش ماه به‌طور مجزا محاسبه‌شده و قابل‌انتقال به دوره بعد نیست

جدول مبالغ حمایت‌های تشویقی قابل پرداخت به مجریان هم‌اندیشی‌های ترویجی (جدول شماره 3) به شرح زیر می‌باشد.

جدول شماره 3
 

    عنوان      هم‌اندیشی

 

محل برگزاری

 

سقف مبلغ حمایت (ریال)

 

توضیحات

دانش‌آموزی دبیران
    هم‌اندیشی شبکه‌های مستقر در پژوهش سراهای آموزش‌وپرورش 2/500/00 به ازای

هر 30 نفر

 

3/000/000 به ازای

هر 30 نفر

این مبلغ سقف حمایت ستاد هوایی و هوانوردی بوده و پرداخت کامل آن مستلزم رعایت ضوابط اعلام‌شده در این روش اجرایی است.

همزمان با برگزاری جشنواره ملی پرواز آزاد ایران (جمپا) نمایشگاه تخصصی هواپیمای مدل و همچنین پرواز هواپیمای مدل در گروه (پرواز آزاد -کنترل لاین -رادیو کنترل)  انجام میگردد.

سابقه تاریخی

توسعه و گسترش فرهنگ هوانوردي و هواپيمايي از اوايل قرن بيستم و يا بهتر بگوييم از حدود هفتاد سال قبل تا حال حاضر از آرزوها و آمال جامعه هوايي همه كشورها بطور عام بوده است و بهرحال در زمان جاري كليه فعاليت هاي غير حرفه اي هواپيمايي و هوانوردي كه در زبان جهاني به آن Air Sports يا Aerosports يا ترجمه فارسي آن ورزشهاي هوايي گفته مي شود بسرعت در حال رشد و بلوغ ميباشد.
پرندگان پاراگلايدر، كايت، پاوردهنگ گلايدر، هواپيماهاي مدل، اكروباسي هوايي، چتربازان و بالون سواران و غيره همه روزه در اقصي نقاط جهان در حال افزايش و نوآوري و گسترش ميباشند و در هر حال اشاعه اين فعاليت نيازمند نظارت و بطور كلي قانونمندي و ايجاد و توسعه مسئوليت در اين فعاليت ها مي باشد.
در اوايل قرن بيستم همزمان با پرواز خلباناني مانند كلمان آدر ، برادران رايت ، سانتونس دومن و با توجه به افزايش رقابت هاي فضانوردي و پيشرفت سريع تكنولوژي هوانوردي لزوم پايه ريزي فدراسيوني كه مسئوليت هماهنگي و هدايت فعاليت هاي هوانوردي را كه بسرعت رشد مي كردند داشته باشد احساس ميشد.
بنابراين در ژوئن سال ۱۹۰۵ ميلادي كنت هنري دولاولكس، نايب رئيس كلوپ هوايي فرانسه همراه با ماژرو مودبك از ليگ هوانودي آلمان بهمراه فرناند ياكوب رئيس كلوپ هوايي بلژيك پيشنهاد تشكيل فدراسيون جهاني هوانوردي را به كنگره المپيك بروكسل دادند كه اين پيشنهاد با استقبال كنگره روبرو شد. كنگره با شناخت اهميت خاص هوانوردي ابراز اميدواري مي كند در هر كشور سازماني تشكيل شود كه مسئول نظام بخشيدن به ورزش پرواز باشد و پس از فدراسيون جهاني هوانوردي به منظور سازمان بخشيدن به نمايش هاي هوايي گوناگون و برقراري مقررات عمومي براي رواج علوم و ورزش هوانوردي تشكيل شود.

federationaeronautiqueinternationalelogo

در تاريخ ۱۲ اكتبر ۱۹۰۵ ميلادي كنفرانس بين المللي هوانوردي در پاريس تشكيل شد و پس از دو روز بحث و گفتگو نمايندگان كشورهاي آلمان، اسپانيا، بلژيك، فرانسه، آمريكا، انگلستان، ايتاليا و سوئيس اساسنامه پيشنهادي فدراسيون جهاني را تصويب كردند و بدين ترتيب با هدف نظام بخشيدن به ورزش پرواز و سازمان بخشيدن به نمايش هاي گوناگون هوايي و برقراري مقررات عمومي براي رواج علوم و ورزش هوانوردي در تاريخ ۱۴ اكتبر ۱۹۰۵ فدراسيون جهاني هوانوردي با نام اختصاري F.A.I (Federation Aeronatique International) رسما تاسيس شد

اهداف و وظایف

فدراسيون جهاني هوانوردي يا FAI در حال حاضر تنها سازماني است كه به اداره ورزشهاي هوايي در سطح جهاني مي پردازد و با داشتن نزديك به يكصد عضو تمام زيرگروههاي ورزش هاي هوايي در سطح بين المللي را تحت پوشش دارد.
به هر حال با ظهور تكنولوژي و وسايل جديد و با توليد انواع ورزش هاي هوايي، FAI همواره به گسترش دامنه مداخله خود در اين امور پرداخته است و متناسب با جامعه در برگيرنده آن و خواسته هاي افرادي كه به ورزشهاي هوايي مي پردازند اهداف جديدي اتخاذ نموده است. FAI يك سازمان بين المللي غير دولتي با هدفي غير انتفاعي است كه هدف اصلي آن گسترش ورزش هاي هوانوردي است.

اساسنامه جاري اين سازمان اهداف خاص آن را با جزئيات تمام بدين شرح بيان مي كند:

-زنده كردن روح جهاني هوانوردي به عنوان عامل بسيار قوي براي هرچه نزديك تر كردن انسانها به يكديگر و ايجاد تفاهم دو جانبه و برادرانه بدون در نظر گرفتن مسائل سياسي، قومي يا مذهبي كه به خلق يك اراده جهاني خوب و ايجاد دنيايي بهتر و صلح آميزتر كمك مي كند.
-ارتقاء بخشيدن جنبه هاي فيزيكي و فكري، دانش فني و مهارت به عنوان عوامل مقدماتي براي فعاليت هاي فضانوردي و ورزشهاي هوايي.
-گردآوري مردان و زناني كه در سراسر جهان به ورزشهاي هوايي مي پردازند در رقابتهاي بين المللي.
-هماهنگ كردن فعاليت هاي جداگانه اعضاي خود به منظور بهبود بخشيدن به هوانوردي و فضانوردي در سراسر جهان.
-تامين فضاي بيشتر در آسمان بيكران براي همه كساني كه مي خواهند پرواز نمايند.
-ايجاد ترييوني براي تبادل اطلاعات و بحث در مورد مسائل مشترك با ديگر سازمانهاي هواپيمايي خصوصي.
-به منظور دست يابي به اين اهداف و مشاهده احتياجات هر ورزش هوايي و دامنه فعاليت آن، ساختار سازمان FAI در حال پيشرفت است و هرازگاهي كميته ها و كميسيون هاي جديدي ايجاد مي شوند

رده بندی .

رده A بالونها رده B کشتیهای هوایی رده C هواپیماها رده D بادپرها (گلایدر) و بادپرهای موتوری رده E هواگردهای گردنده‌بال رده F هواپیماهای مدل رده G چتربازها رده H هواپیماهای عمودپرواز رده I هواگردهای قدرتگیر از انسان رده K فضاپیماها رده M تیلتروتورها رده N استولها رده O گلایدینگهای آویزان و پاراگلایدینگها رده P هوافضاگردها رده R میکرولایتها رده S فضا مدلها رده U پهپادها

.

مشاوره و پشتیبانی باشگاه
گفتگو آنلاین
jambook
telegram