کال و کانوپی هواپیمای مدل چیست؟

در مقالات دیگر این وبسایت در مورد اجرای مختلف بدنه هواپیما صحبت کردیم که عموما از اجزای اصلی بدنه به شمار می رفتند که در نحوه و کیفیت پرواز پرنده تاثیر مستقیم داشتند. در این مقاله به صورت مختصر و مفید می خواهیم در مورد دو قطعه معروف از بدنه هواپیما صحبت کنیم که جز اجزای اصلی نیستند اما وجودشان بسیار حائز اهمیت می باشد. قطعه کال که بر روی دماغه هواپیما نصب می شود و دیگری قطعه کانوپی بوده که همان اتاقک شیشه ای خلبان می باشد. در ادامه با ما همراه باشید. کال (Cowl) چیست؟ کانوپی (Canopy) هواپیما چیست؟ در هواپیمای مدل نیز این دو قطعه وجود دارند. وظیفه کال محافظت از موتور و متعلقات آن و وظیفه کانوبی ایجاد پوششی مناسب برای خلبان می باشد که این قطعه در هواپیمای رادیو کنترل جنبه تزیینی و زیبایی دارد.

کال (Cowl) چیست؟

کال چیست؟ کال یا Cowl قطعه ای است که بر روی دماغه هواپیمای مدل قرار می گیرد و علاوه بر ایجاد جلوه ای زیبا در هواپیما از موتور آن محافظت می نماید. کال قابلیت جداسازی و اتصال به مدل را دارد. در برخی از مدل هایی که موتور بر روی دماغه نصب نیست معمولا کال هواپیمای مدل با بدنه یکپارچه می باشد اما در مدل هایی که موتور بر روی دماغه هواپیما نصب می باشد این قطعه قابلیت جداسازی دارد. کال معمولا به روش های مختلفی ساخته می شوند و می تواند از جنس های متنوعی همچون پلاستیک های تزریقی، فوم ، فایبرگلاس و یا چوب بالسا  و یا ترکیب فوم و چوب بالسا باشد. کال نمای بسیار زیبایی به مدل داده و موتور را به طور کامل پوشش می دهد.

کانوپی (Canopy) چیست؟

کانوپی چیست؟ کانوپی یا Canopy همان پوشش شفاف روی اتاقک هواپیما می باشد که در جنگنده ها در حین اجکت خلبان از بدنه جدا می گردد. در هواپیماهای مدل نیز این قطعه وجود و معمولا قابلیت جدا شدن را دارد. معمولا در هواپیماهای مدل این قطعه محل دسترسی به قطعات جانبی داخل مدل می باشد که با جدا کردن آن می توان به قطعات داخلی مدل دست یافت. کانوپی هواپیمای مدل معمولا از جنس هایی چون طلق شفاف، چوب بالسا، فوم و یا ترکیب آن ها ساخته می شوند. قطعه کانوپی معمولا با استفاده از خار و مگنت های که بر روی خود کانوپی و بدنه مدل قرار دارد بر روی بدنه محکم می شود.